Kiedy powstała ta pustelnia?

To menu, nie istnieje albo nie zawiera żadnych elementów
Pustelnia św. Brata Alberta została wzniesiona w pobliżu osady Monastyr, nieopodal ówczesnego klasztoru i cerkwi, a obecnie ruin monasteru. Była to pierwsza pustelnia założona przez św. Alberta Chmielowskiego dla Zgromadzenia Braci Albertynów na Roztoczu Wschodnim. Została założona u podnóża niewielkiego wzniesienia w 1891 r. po uzyskaniu zezwolenia ówczesnego właściciela majątku hr. Dębickiego.

Główny budynek pustelni został przerobiony ze stajni i wyposażony był w prymitywne sprzęty do codziennego użytku. Na zewnątrz wykopana była studnia, a narzędzi do prac ziemnych umieszczone były w niewielkiej szopce. Całość dopełniał niewielki ogródek z warzywami oraz usypany kopczyk z krzyżem.

Pustelnia funkcjonowała do 1905 roku, to jest do czasu kiedy została zamknięta przez nowego właściciela majątku Emanuela Homolacza. Obecnie z pustelni pozostały jedynie fundamenty, zakryta studnia. Na ruinach postawiony został prymitywny krzyż wykonany z szyn kolejowych. Na metalowej konstrukcji krzyża zawieszona jest tabliczka informująca o funkcjonującej tu niegdyś pustelni.

http://www.polskaniezwykla.pl/web/place/45810,werchrata-ruiny-pustelni-brata-alberta.html